Öğrenci Deneyimleri

Farklı fırsatların , insanların , kültürlerin beni beklediğini biliyordum. Tek başına başka bir ülkeye gitme fikri biraz gözümü korkutsa da insanın hayaliyse yapamayacağı hiçbir şey yoktur.

Tüm okulun istedikleri evrakları toplamak uzun bir süreç gibi gelmişti bana. Aynı zamanda da yıpratıcı. Normal bir süreçte erasmus yapmadığımız için mail üzerinden imza işlerini , evrak teslimlerini yapmak bir hayli zordu..  Fakat derin bir nefes alıp, güzel şeylerin beni beklediğini bildiğim için yola durmaksızın devam ettim. Tüm bu ders onaylarını hallettikten sonra bavulu hazırlamaya başladım. Sanırım en zevkli kısım buydu. Bir kız olarak sınırlı kilo hakkımız varken eşya seçmek bana her ne kadar işkence gibi gelse de o kısmı da halletmiştim.

Ülkeye ilk ayak bastığım saatler geceydi. Biraz korkmuştum. Kalacağım yurdu bulma konusunda endişelerim vardı. Geldiğim şehir Polonya’nın başkenti olan Varşova’ya iki saat uzaklıkta olan Lodz isimli bir şehirdi. Burada inanılmaz güzel anılar biriktirdim. Yeni bir sürü lezzet tattım. Yabancı arkadaşlar edindim. Bir sürü ülke gezdim. Bol bol fotoğraf çektim .Ve doyasıya güldüm . Her gece odam da toplanıp birbirimize hayatlarımızdan kesitler anlattık. Kart oyunları oynayıp , dans ettik.

Birbirimizin ablası ,abisi hatta anne babası olduk. Dersler kısmında başlarda çok zorlandım. İngilizce olması en başta büyük bir sorundu . Fakat kendimi zorladım. Pes etmedim. Üzerine gittim. Dersler de söz hakkı alıp sürekli katılım gösterdim. Üniversitenin yaptığı eğitimlere katılıp hediye almaya hak kazandım. Sertifika aldım. Çünkü bu fırsatı küçüklüğümden beri istiyordum. Boş bir dönem geçiremezdim.

Sonuç olarak her güzel şeyin bir sonu olduğunu biliyorum. Bu güzel döneminde sonuna gelmiş bulunmaktayız. Buradan dönerken kolumda o kadar altın bilezikle dönüyorum ki .. Tecrübeler kazandım. Özgüven aşıladım kendime. Bu ülkede  tüm çekincelerimi uçurtmanın ucuna bağlayıp uçuşunu izleyecek kadar naçizane anlara şahit oldum. Güçlü ve kendinden oldukça emin bir hür kadın olarak ülkeme dönmenin keyfini yaşıyorum. Bu fırsatı da bana son senem de sağlayan Uşak Üniversitesi’ne de çok teşekkür ederim. Harika bir dört sene geçirdim. Herkesin emeğine sağlık. İyi ki Uşak , iyi ki Uşak Üniversitesi!

 

Simge Özfidan

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü