Seven Doors Konsorsiyumu Kuzey Makedonya'da

Uşak Üniversitesinin koordinatörlüğünü yürüttüğü Seven Doors to Europe isimli Ulusal Hareketlilik Konsorsiyumu kapsamında Uşak Üniversitesi ve Fırat Üniversitesi ile birlikte  Elazığ TSO, İnegol TSO,  Burdur TSO, Sivas TSO ve Gaziantep Ticaret Odası temsilcilerinin katılımı ile Kuzey Makedonya'ya 5-9 Aralık 2021 tarihlerinde çalışma ziyareti düzenlendi.

Programın ilk gününde Uluslararası Balkan Üniversitesini ziyaret eden heyet Rektör Yardımcısı Doç.Dr. Şener Bilalli ile görüştü. Uluslararası Balkan Üniversitesi hakkında bilgilendirme sunumu yapılan  görüşmede üniversiteler arasında ikili işbirliği imkânlarının ve öğrenci değişim programlarından faydalanan öğrenci sayısının artırılması konusunda mutabık kalındı.

Programın devamında , Kuzey Makedonya Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Sayın Enver Hüseyin, İştip Belediye Başkanı Ivan Yordanov, Makedonya Türkiye Ticaret Odası (MATTO) Başkanı Sayın Aydoğan Ademoski, Başkan Yardımcısı Sayın Bilal Sucubaşı ile MATTO Yönetim Kurulu Üyeleri Sayın Mürteza Sulooca ve Sayın Mustafa Dillioğlu ile ayrı ayrı toplantılar gerçekleştirildi.

AB ülkelerine açılan bir kapı ve işletmeler için lojistik merkez olabilme potansiyeline sahip Kuzey Makedonya ile karşılıklı iş fırsatlarının değerlendirildiği görüşmelerde Kuzey Makedonya’nın bağımsızlığından bu yana Türkiye’den ülkeye yaklaşık 2 milyar dolar değerinde yatırım yapıldığı ve yabancı yatırımların yüzde 38’inin Türk yatırımcılar olduğu dile getirildi. Kısa zamanda AB üyesi olması beklenen Makedonya’nın 300 milyonluk bir bölgeye hitap ettiği ve Türk yatırımcılar için cazip imkanlar sunduğunun vurgulandığı toplantı da ayrıca Matto Başkan Yardımcısı Halbank Makedonya Genel Müdürü Bilal Sucubaşı, oda olarak Seven Doors to Europe Ulusal Hareketlilik Konsorsiyumu üyesi üniversitelerden gelecek öğrenciler için staj yeri temini konusunda yardımcı olabileceklerini belirtti.